אתה יכול להיות יותר ספציפי?

כשהייתי ילדה, ביקשתי מסבתא שלי שתלמד אותי להגיד משפט בהונגרית. משפט ספציפי. לא רק מילים. היא לימדה אותי להגיד: "סבתא, מתי את באה אלינו?" (ולא, אני לא אגיד את זה כשניפגש, המבטא ההונגרי שלי הוא ביזיון), ותמיד הייתה לה תשובה. ביום שני. או ביום שלישי. כל שבוע. והיא הייתה נשארת יומיים. ואז חוזרת הביתה.

היא הייתה מגיעה אלינו באוטובוס מפתח תקווה עם תיק קטן ושני סלים גדולים. בתיק הקטן היו קצת בגדים וממתקים בשבילנו, ובסלים – אוכל. היה שם פלפל ממולא וכרוב ממולא ובלינצ'סים – חלקם ממולאים בתפוחי אדמה וחלקם בגבינה מתוקה (וכעבור כמה שנים היו גם בלינצ'סים עם פטריות), והיו שם שניצלים וקציצות ואטריות עם פירורי לחם שאהבנו נורא ולא חשבנו אפילו בדל של מחשבה על הפחמימות עם פחמימות שהיו שם, וגולושקו (מין בצקניות ברוטב שאני לא מעזה לבקש את המתכון שלהן שמא אגלה שוב כמה זה טעים) וכדורי שוקולד במנג'טים לבנים עם סוכריות צבעוניות רק מלמעלה, ועוגת נקניק – שהייתה עשויה בדיוק מאותה בלילה של כדורי השוקולד, ועטופה ביריעה דקיקה של ניילון ומעליה עטיפת עיתון. וכל קופסה הייתה עטופה יפה בשקית ניילון, ועליה גומייה שהידקה אליה פתק בכתב ידה של סבתא, שהכריז על תכולת הקופסה בשגיאות כתיב (מעטות אך) חינניות של עולה מהונגריה.

השנים חלפו. אני נעשיתי צמחונית והבשר בפלפל הממולא הוחלף בפטריות, וסבתא הפסיקה לבוא, אבל חוץ משני הדברים האלה – כמעט שום דבר לא השתנה. בכל פעם שהיה לסבתא מעט זמן פנוי – היא הייתה יורדת לשוק, קונה מצרכים, מכינה לנו אוכל ומאחסנת אותו במקפיא. וכשאימא שלי הייתה באה לבקר, או מישהו מהאחים שלי לאחר שגדלנו וגם לנו כבר היו משפחות ומקפיאים – היא הייתה פורקת, ומכינה לה מקום ל"נגלה" חדשה.

כך קרה שאף על פי שאימא שלי בשלנית מצוינת, בשבילי אוכל מסורתי של בית הוא האוכל של סבתא, ואני לא מעריכה כראוי ממולאים ובלינצ'סים.

למה אני מספרת לכם את כל זה?

כי השבוע, כשכתבתי סצנה של דאגה של אם לבתה, נזכרתי במפגן הקולינרי המרהיב הזה שחווינו על בסיס יום יומי, בלי לחשוב שהוא מפגן ובלי להכיר את המילה 'קולינרי', ופתאום היה לי מה לכתוב. והיה לי איך להעשיר את הסצנה. ולמה זה חשוב? כי אמירות כלליות הן לא מעניינות. הן לא מחדשות כלום. הן לא לוכדות אותנו (הקוראים), וקוראים רוצים שילכדו אותם. שיפתחו להם עולם שיעבוד על כל החושים שלהם (בלוטות הטעם למשל…) ושיספרו להם סיפור שהם יכולים להאמין לו (ופרטים עושים את העבודה).

מה אני רוצה מכם?

אני רוצה שתכתבו ספציפי. מצאו מקום בטקסט שבו הייתם כלליים, ופתחו אותו. הכניסו אליו פרטים ייחודיים. תנו לו משהו שייחד אותו. מישהו עמד על במה ושלף טיעון מנצח שהביס את שומעיו? – מה היה הטיעון? האוכל היה חסר טעם בפיו? – איזה אוכל היה חסר טעם בפיו? נראה לי שאתם מבינים…

(בתרגיל הבא, אגב, נעשה את הפעולה ההפוכה. כלומר – כמעט הפוכה…)

שובו לשתף!

זהו התרגיל השישי באתגר מרץ 2018. עדיין אפשר להשלים את תרגיל 1, תרגיל 2, תרגיל 3, תרגיל 4 ו-תרגיל 5.

2018-03-22T13:59:49+00:00

7 Comments

 1. אורית 22.03.2018 , 14:02 השב

  אני כל כך נוטה לכתוב כך, אבל אז אני מקבלת הארה של "תשאירי מקום לדמיון של הקורא", שאם אגיד שזה קציצות, הרגתי לו את ההזדהות, כי אצלו זה היה שניצלים, אז אפשר לכתוב שהתבשיל היה ריחני, ושהיה צליל של בעבוע אבל עד הקציצות. מה עושים?

  • רחלי 22.03.2018 , 14:06 השב

   1. נסי כך ונסי כך ותני לאנשים לקרוא ולהגיד מה היה יותר מוצלח!
   2. צריך באמת לדעת את המינון הנכון, וגם מה עושים איפה. ברגשות למשל – אני שונאת שכותבים ממש ממש הכול, כי אני מרגישה שלא סומכים עליי שאני יכולה להבין לבד. אבל בקציצות – לא מפריע לי לקבל תיאור מפורט (אך קצר) של המרכיבים ושל הניחוח שלהן.

 2. סימה 22.03.2018 , 14:06 השב

  במיוחד אהבתי לראות כיצד מכינה היא חביתה עבורנו, הנכדים. "שבו, שבו, תמצאו כסא ושבו על יד השולחן", דחקה בנו בקול צוהל. גררנו בקושי את כסאות העץ הכבדים-עמוסי-מתיישבים-רבים, קיבצנו אותם ליד השולחן והתיישבנו.
  סבתא ניגשת בצעדים נמרצים למזווה, אותו חדרון שהיה בקצה המטבח, אליו ירדו במדרגה, אל האפלולית הקרירה שלו ממנה כה פחדנו, שם שמרה דברי מאכל שונים, עוד לא היו פריז'ידרים. לאחר שניות עולה משם עם ביצים לבנבנות גדולות ביד אחת וחתיכה נכבדה של חמאה צהבהבה בצלחת. עיננו אורו. עוקבים במבטנו בסבתא המתקרבת לשולחן, "לכו טלו בינתיים ידיים ללחם" פוקדת סבתא בקול חם, מבליעה קצה חיוך, כאילו אינה רואה את מבטינו הרעבים.
  היא לוקחת קערית עמוקה וכוס זכוכית, מניפה ידה, ובתנועה נמרצת שוברת על קצה שולחן העץ ביצה. אחר. ביצה. אוחזת בה, מפרידה בין אצבעות יד אחת את שני חצאי הביצה, שופכת את הלבן והכתום לכוס הזכוכית, מרימה את הכוס, מקרבת אותה לעיניה, בוחנת אותה מקרוב "ותמיד…תמיד…תמיד" אומרת לאיטה, "תמיד לבדוק אם אין דם בביצה". משנחה דעתה, מצאה הביצה את מקומה בקערית.
  בעוד אנחנו נוטלים ידינו בכיור עם המים הקרים, גבנו לחלל החדר, שומעים מאחור את קול פצפוצי החמאה המתחממת במחבת, היסססס. ריח החמאה הנמסה והמבטיחה ממלא ומרעיד את חללי נחירי אפינו מנבאי הטובות.
  סבתא מבזיקה לעברנו עיניים חמות ומחייכות מעל המחבת ואז, בשְשלווּוק אחד, מערה את הביצים לתוך המחבת: א-המממממ.פצ..פצ..פצ..פצ..הביצים מקפצות משתכשכות בחמאה הנמסה שציפתה להם, צפים ונעלמים, החלמון השקוף ממהר להלבין פניו, נע ונד עם תאומו הצהוב תחת כף העץ של סבתא הבוחשת, "קדימה, לברך על הלחם" מזרזת סבתא בקול עליז, מערבלת במומחיות את הביצים, עונה "אמן!" צלול לברכותינו, בודקת את מידת הרוך הרצוי של הביצים, מגלישה את החביתה לצלחת, ובתנועה עגולה, מדויקת ורחבה מניחה אותה לפנינו: "תיהנו קינדערלעך, לבריאות." אומרת במבט מאיר.
  פינו מלא חביתה ותהילה: "סבתא!!! זה פשוט נ-ה-ד-ר!" קראנו בהנאה, "שטויות", היא מרוצה, "זה חביתה פשוטה".

 3. לילי 22.03.2018 , 17:27 השב

  טוב, כמובן שמצאתי (לדאבוני די בקלות) את המקום הטעון שיפור:
  לפני:

  בָּדֵר ישבה בפינת החנות הנסתרת, מתחת לשולחן הכתיבה. זה היה המקום שלה, אף אחד לא ראה אותה, אף אחד לא הפריע לה. רק בעל החנות ידע שהיא שם. הספרים היו תמיד הנחמה שלה.

  אחרי: תיקון והרחבת המשפט האחרון שנותר סתום:

  היא מצאה בין דפי הספרים נחמה, תקווה, פחד, צחוק ואף את אהבת האם שלא ידעה. יותר מסיפורים אהבה את ספרי השירה, בייחוד את שירתו של מי שמילותיו הוחרמו בקהילה, ג׳ובראן ח׳ליל ג׳ובראן.
  הוא כתב את מה שלא העזה לחשוב, הוא העז לדרוש מההורים לתת לילדיהם את אהבתם. מילותיו אלו גרמו לה להתעמק ובמהרה למדה שאינו חושש לומר את דעתו בכל נושא. הוא היה אמיץ כפי שליבה רצה להיות.

 4. מירב לוי 22.03.2018 , 21:33 השב

  תרגיל בדיוק בשבילי. כמה שאני אוהבת ספציפיות. כמה שאני לא מצליחה לכתוב כך. כמה שאני מקנאה במי שכן. אני חושבת שחלק עיקרי מהעריכה שלי תתמקד בעניין הזה- להיות ספציפית. נראה לי שהבעיה שלי היא שאם לא הייתי פיזית באותו מקום ובאותו מצב- קשה לי מאוד לתאר לפרטים (בספר הנוכחי- אם רואים מקום עם תיאור ספציפי טוב סימן שהסיפור קרה לי אישית). אם אין זה כך- הדמיון מאוד קשוח איתי ואני בורחת למילים כלליות..
  אז פתחתי את קובץ הסיפור ישר על משפט מסוים, "כללי" שזכרתי, וניסיתי בכל מאודי לפתח אותו לכמה גורמים. לבסוף עלה לי תיאור אחד. אחד אבל טוב. כתבתי אותו ורשמתי לעצמי לכתוב בימים הקרובים לפחות עוד שני תיאורים.
  גם ככה כתבתי כבר ארוך אז נחסוך את הטקסט עצמו… אבל התרגיל היה לגמרי במקום ועזר מאוד.

 5. צבי בינדר 23.03.2018 , 13:02 השב

  הקטע המקורי:"הם חושבים כולם שאני לא מודע למצבי, בשביל זה ביקשתי אותך לסגור את הדלת, שאם יחזרו נספיק לעבור מיד לנושא אחר".
  הדלת נפתחה בבת אחת.
  ***
  הקטע אחרי שכתוב מסַפְּצֵףּ: "הם חושבים כולם שאני לא מודע למצבי", השתעל שני שיעולים נבחניים, השמיכה קפצה שתי קפיצות מהירות מעל בטנו, גילה תהתה עם שם, בגבעת הקפיצות הנעלמת מצוי הממצא המדאיג, "בשביל זה ביקשתי אותך לסגור את הדלת", המשיך לדבר, מחניק שיעול נוסף באלימות גרונית. ריח בית החולים חדר לנחיריה והיא נשמה דרך הפה. אל תריחי, אל תריחי, הרהרה. זה זמני, זה כלום, הרופאים לא יודעים כלום. אין כלום כי אין כלום. "אם יחזרו נספיק לעבור לנושא אחר", שמעה אותו אומר וקיוותה שלא החמיצה מילים אחרות בין לבין.
  ידית הדלת הוטחה והדלת נפתחה בבת אחת.

 6. עמי פומרנץ 27.03.2018 , 23:45 השב

  היא הסתובבה בשוק של באר שבע בין הדוכנים. אחד מהם נפרד מטרקטור גדול שהוריד מכולה מלאה בתפוזים. "תפוזי מיץ, תפוזי מיץ" הכריז בעל הבסטה. "ארבע קילו בעשר, ארבע קילו בעשר". היא התקרבה אל המכולה הצהובה והביטה בתפוזים הקטנים שחילקו ביניהם גוונים שונים של כתום. רבים מהם עדיין היו מחוברים לעלים שגדלו לידם, כאילו מתקשים להפרד. הם לא היו מושלמים כמו התפוזים של הסופר. אחר היה קצת פחוס השני ניסה להחביא עקיצות חרקים קטנות ואחד אחר התעטר בפצע אפור שחור שגרם זרד סורר. אולם היא אהבה את כולם. הם הזכירו לה את פרדס ילדותה שהתפרש בקצה הרחוב הראשי של המושבה והזמין אותה לא פעם להרפתקאות מסעירות ביער עציו. היא לקחה שקית ניילון כחלחלה מאגד שקיות שהדלדל לצד הבסטה והחלה למלא אותה בזיכרונות.

השאר תגובה

מדברות כתיבה

מירי רוזובסקי, סמדר שטינברג וגפנית לסרי קוקיא

_____________________________

הסופרות מירי רוזובסקי, סמדר שטינברג וגפנית לסרי קוקיא מקיימות מפגש אינטימי על כתיבה בעידן הנשיות המודרנית:

בשיחה נדבר בפתיחות על האימהות ועל הזוגיות שלנו ועל השתקפותן בכתיבה, על הקשר שבין היצירה והחיים הן בהיבטי הביוגרפיה והחשיפה והן בהיבטים הפרקטיים של שילוב הכתיבה בחיי היום-יום, נספר על תהליכי הכתיבה הפרטיים שלנו ועל האופן שבו הספרים שלנו התעצבו והתפתחו.

השיחה מתקיימת בשיתוף מלא של הקהל.

אני זוכר

ד"ר עודד מנדה – לוי

_____________

ג'ו בריינארד (1994-1942) כתב ממואר מכמיר לב בשם I Remember, שפורסם בשנות ה-70 על פני מספר סדרות, ועותקיו אזלו במהירות. הממואר כולל כ-1500 משפטים באורכים שונים, רובם בני משפט אחד, אבל כולם נפתחים במילים "אני זוכר": אני זוכר את הפעם הראשונה שקיבלתי מכתב, שעל המעטפה נרשם: "לאחר חמישה ימים יש להחזיר ל…", ואני חשבתי שלאחר שהחזקתי במכתב חמישה ימים אני אמור להחזיר אותו לשולח; אני זוכר שפוליו היה הדבר הגרוע ביותר בעולם; אני זוכר את היום שבו מתה מרלין מונרו.
ז'ורז' פרק (1982-1936) שמע על ה"אני זוכר" של בריינארד מהארי מתיוס, ידידו, וחבר ב"אוליפו", האולפנה לספרות פוטנציאלית, שבה היה פרק חבר מרכזי. הרעיון של משפטי "אני זוכר" קסם לפרק, שהיה עסוק בעבודות זיכרון משלו. הוא התחיל מיד לשחק, והזמין רבים להצטרף. פרק קבע חוקים למשחק הכתיבה של בריינארד: על הזיכרון להיות כזה שהוא יכול להיות גם של אנשים אחרים, והזיכרון צריך להיות גם של משהו שאינו קיים עוד.

ההרצאה תעסוק במסורת המפוארת של ה"אני זוכר", בהשראות אפשריות, בהשפעות שחוללה אצל סופרים שונים, ובמקומה של הצורה הממוארית הזאת במסורת הכתיבה היוצרת.

מתחילים לעבוד נכון

מאירה ברנע גולדברג

_____________

על טעויות שסופרים עושים בדרך להוצאת ספר ואיך אפשר למנוע אותן.

מערת האוצר הסודית של הסיפורים

רוני גלבפיש

_______

רעיונות טובים הם משאב פשוט ונפוץ מכפי שנהוג לחשוב. פיתוח רעיונות ומיצוי הפוטנציאל הטמון בהם – זה כבר עניין מורכב יותר.

במפגש נעשה את דרכנו למערת אוצר סודית שבה מתפתלות דרכים מוכרות פחות אל הפינות האפלות והמרגשות באמת של רעיונות, וכמעט מבלי משים נעניק להם רבדים והקשרים, עומק ויופי.

אולי אפילו נלך לאיבוד.

איך מתחילים לעבוד בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה?

דניאלה דורון

______

איך מתחילים לעבוד בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה? סיפור אישי וטיפים מקצועיים.

להיות הארנב הלבן

מעין רוגל

______

הארנב הלבן הוא השליח המקשר בין עולם הפלאות ובין העולם הרגיל, עולמה של אליס. הסופרים ומספרי הסיפורים גם הם שליחים, הם שייכים לעולם הסיפורים, ולעולם המציאות, ולאף אחד מהם לא לגמרי. וכמו הארנב הלבן יש להם תפקיד – להנכיח את עולם הבדיון, את הסיפורים, בעולם המציאותי, ולפתות ולמשוך את הקוראים אל עולמות הבדיון.

הרצאה על פיתוי, על עולמות סיפור, ועל מערכת היחסים העדינה שבין קוראים וכותבים.

מקלות של ארטיק

ליאור אנגלמן

___________

איך מתחילים לכתוב סיפור ארוך בלי לדעת שום דבר? כתיבה בהשראת מקלות ארטיק.

על פנטזיה, יצירה ודמיון

אשכר ארבליך בריפמן

____________

הצצה אישית אל תהליכי הכתיבה, חייה ועבודתה של אשכר ארבליך-בריפמן, אחת מסופרת הילדים והנוער המוכרות והאהובות בארץ.

כיצד מתחילים לכתוב?

כיצד עולים רעיונות ומהם מקורות ההשראה של אשכר.

כיצד מתנהל הקשר בין סופר למאייר?

על אהבת הטבע והשפעתו על הכתיבה.

מהי פנטזיה וכיצד היא מעודדת ילדים ליצור?

על חשיבות היצירה והיצירתיות ועוד.

פייסבוק לסופר המקטר

צפריר בשן

_______

איך לכתוב על עצמכם ברשתות החברתיות ולהסתכל במראה אחר כך; איך לרתום את הכישרון ולצאת איתו לעבודה בשדות ולמה אסור להגזים עם כל האותנטיות הזו.

איך ניגשים לספר ילדים

עינת שמשוני

________

נדבר על פיקצ'ר-בוק ונעסוק בשאלה מהו ספר ילדים טוב – האם ישנה נוסחה לכתיבה "נכונה" או מתכון לספר ילדים "מוצלח"? מהם?

(ספויילר: אין נוסחה, יש מתכון).

אוצר מילים

טלי אשר

_____

מרחבת הכנס ההומה אדם, מתפתל לו שביל קטן בתוך הצמחייה, מעין דרך לא דרך, אל מרחב ההתבוננות, אוהל יורט, שמזמין אתכם לחוויית כתיבה מסוג שונה מכל מה שחוויתם עד היום. ומה בדיוק קורה בסדנה עצמה? כתיבה אישית בעקבות טקסטים. חוויה אישית וקבוצתית. ובסופו של דבר יוצאים מהסדנה עם אוצר של מילים…

מספר המקומות לסדנה זו מוגבל. מהרו להירשם!

לנוע בחופשיות בתוך בתי כלא אהובים

דנה ברגר

_____

על השיר ככלי להבעה עצמית ועל המשמעות של להיות יוצר בעולם הזה, צייד של השראה, צלם של רגעים, לוליין של רגשות.
בסדנה נלמד ליצוק משמעות רגשית לתוך מבנה ומסגרת של פזמון, וניגע בזהירות בתמצית ומהות, עלילה ודמות, מסגרות וחופשיות.

מספר המקומות לסדנה זו מוגבל. מהרו להירשם!

מתלבשים על דמות

קרן איל מלמד

_____

סדנת כתיבה משוחררת לבריאת דמויות שמתחילה באוצרות ופרטי לבוש ייחודיים ועוברת דרך הגוף אל היד הכותבת.

מספר המקומות לסדנה זו מוגבל. מהרו להירשם!

להסתכל בקנקן – סיפורי כריכה

דורית תמיר וחן יאקה-שומרון

_____

הפגישה עם כריכת הספר מייצרת את הרושם הראשוני לגביו. איך מעצבים כריכה שתשבה את עינו של הקורא? איך זה נראה משם (מוחו הקודח של המו"ל) ומשם (שולחנו של המעצב הגרפי)?
התהליך, השיקולים, ההתלבטויות, הסקיצות שנזנחו ואלו שהגיעו אל הדפוס – הכול בהרצאה הזאת.

שולחן ערוך: על הלכות, גבולות, מכשלות ומושכלות העריכה

נועה מנהיים

_____

נועה מנהיים היא עורכת, מבקרת, תסריטאית ומסאית, ראש מחלקת ספרות עברית בהוצאת 'כנרת, זמורה, ביתן'.
ערכה למעלה משישים ספרים, בעלת טור קבוע במוסף 'הארץ' העוסק באבולוציה של התרבות.

שדרגו את הכתיבה שלכם עוד היום בעזרת 3 טכניקות פשוטות.

ימים לראות טוב

שגית אמת

_____________

עד כמה קשורים נושאי הכתיבה למחבר שכתב אותם? איך משתמשים בעובדות אמיתיות והופכים אותן לשקרים מרהיבים? אילו סודות אמיתיים שתולים בסיפור הבדיוני הזה?

 

שגית אמת תספר על סופי, גיבורת הספר "ימים לראות" ותגלה מדוע בחרה לכתוב דווקא על גיבורה עיוורת, ואיך קשור העיוורון לחייה האישיים בפרט, ולחיים של כולנו בכלל?

בהומור ובכנות תספר שגית על אחורי הקלעים של הכתיבה, על המחסומים והפחד מחשיפה שהם חלק בלתי נפרד מהתהליך, אך גם על השמחה והאושר המופיעים כשאנו מממשים את החלקים היצירתיים שבתוכנו, ומאווררים את הסודות הכמוסים.

מספר להרצאה –
איך עושים את זה?
כל הסודות וגם כמה שקרים

גלית ברש

_____________

מה קורה רגע אחרי כשהחלום מתגשם? איך מצליחים להשאיר את הספר חי ונושם יותר מחודש? איך מגיעים לעוד ועוד אנשים? האם אפשר לצאת בהרצאה גם לפני שהספר יוצא לאור?

אני מזמינה אתכם לקבל כלים חשובים שיעזרו לכם לארוז את הסיפור שלכם להרצאה. נדבר על הסודות שיש בהרצאה טובה ונחשוף כמה שקרים שאף מרצה לא מדבר עליהם.

סודות ושקרים – הוראות הפעלה

מעין רוגל

_____________

דמויות משקרות. דמויות מסתירות סודות. דמויות טובות במיוחד גם משקרות וגם שומרות סוד. אבל מתי לחשוף את השקר? ואת הסוד? ומתי להכניס שותף סוד? וכמה דמויות יכולות לשמור סוד בלי לגלות אותו לאף אחד אחר?

הרצאה מעשית לכותבי פרוזה על שקרים סודות ומבנה סיפורי. וגם קצת פוקר.

משחק ילדים או מלאכת מחשבת?

שירלי גרץ

_____________

מהו סודו של ספר איכותי? ומה האמת המרה?

מאות ספרי ילדים יוצאים לשוק כל שנה, רובם אפילו לא יגיעו לחנויות. השוק מוצף בהוצאות לאור פרטיות, ובחברות הפקה שמוכרים לכותבים חלום. זה ביזנס לכל דבר, וזה בסדר, אנחנו חיים בכלכלה חופשית.

אבל אם חשקה נפשכם בספר ילדים איכותי, אין קיצורי דרך. זאת עבודה מאתגרת בת שלבים רבים.

בואו לשמוע על תהליך ההוצאה לאור ולבדוק איזה סוג של ספר אתם רוצים להפיק.

כל הדראמ"ה הזאת

רחלי לביא

_____________

לפעמים זה רק עניין של מינונים. דיאלוג שהפך בטעות למונולוג, שלושה עמודים של מחשבות נוגות, לרגע לא ברור איפה הסיפור מתרחש – והופה, הקורא בחוץ.

זה לא חייב לקרות! יש כל כך הרבה דברים שאפשר לשפר בטקסט אם רק רואים אותם בבירור, עוד לפני שמתחילים לקרוא(!) בואו לגלות איך עושים את זה.

כותבת לא למגירה –
על כתיבה בעולם אינטראקטיבי

אורי ניר-וינטר

_____________

עידן הרשתות החברתיות ופייסבוק בפרט פותח בפני כותבים שתי הזדמנויות שלא חלמו עליהן בעבר: להיות עדכניים כל הזמן, ולקבל פידבק מידי מקוראיהם. אורי ניר-וינטר, כותבת פייסבוק בולטת קוראת לזה: "כתיבה חברתית".

בהרצאה תספר אורי מה מניע אותה להעלות פוסט בכל סוף שבוע. בנוסף היא תסקור עקרונות בכתיבה חברתית, כמו: הנעה לפעולה של הקוראים, כתיבה תחת פידבק תמידי ושילוב בין טקסט לאימג', ותדבר על הדילמות שמעוררת כתיבה כזו: חשיפה מול שמירה על פרטיות, אמיתות מול שקרים ועוד.

סירה קטנה בים סוער – שקרים שסיפרו לי על הוצאה לאור, ואיך בכל זאת שרדתי (בינתיים)

גילי בר-הלל

_____________

מסלולה של גילי בר-הלל בעולם המו"לות התחיל בהוצאה גדולה (כתר), המשיך להוצאה קטנה (גרף), והוביל להקמת הוצאה חדשה משל עצמה (עוץ). איך ולמה מתמסר אדם שפוי למסלול של הוצאה לאור? כיצד בוחרים אילו ספרים לתרגם לעברית? מימון המון, ספרים דיגיטליים, הוצאה עצמית – האם מאחד הבאזוורדים הללו תצמח הישועה? האם בכלל יש סיכוי להצליח בתחום הזה? ואיך נמדדת הצלחה?

תני לי לספר לך מה שאת כבר יודעת

קרן לנדסמן

_____________

דיאלוגים יכולים לשמש אותנו להעברת מידע, אפיון דמויות ובספרות ספקולטיבית גם לבניית עולם והבהרת פערי ידע. בסדנה נתנסה בדיאלוגים שונים, בדרכים יעילות יותר (ופחות) להשתמש בדיאלוגים בסיפור, ונראה ממה הכי חשוב להישמר.

עשרה סודות לעריכה עצמית

הגר ינאי

_____________

אין כתב יד ראוי לשמו שיוצא לאור ללא עריכה. ספרים רבים אינם מתקבלים להוצאות או נכשלים בקרב הקוראים בשל חוסר עריכה או עריכה לקויה. בהרצאה נסקור את תהליך העריכה החל ביסודותיו הרגשיים, דרך עקרונותיו הסיפוריים ועד לליטוש הסגנוני הנחוץ להגשה. ניתן שפע של טיפים מעשיים לבדיקה עצמית של העלילה, הדמויות ואלמנטים טכניים חשובים. הרצאה זו עשויה לחסוך לכם אלפי שקלים, חודשים של עבודה ועוגמת נפש. מומלץ בחום לבוא מצוידים בכלי כתיבה ולרשום את עיקרי הדברים.

לכתוב בלב הסערה: איך ממשיכים לכתוב גם בתקופות הקשות ביותר?

סוזן דונובן

_____________

דברים רעים קורים. זה חלק בלתי נפרד מהחיים. בהיותנו חיים – דברים רעים יקרו בהכרח לכל אחד מאתנו בשלב מסוים. נעבור אתגרים לא פשוטים. איך אפשר להמשיך לכתוב בזמנים של אסונות ואובדן? איך הופכים כאב אנושי לסיפור מלא משמעות ועוצמה? איך טראומות משנות אותנו כאנשים וככותבים?

סוזן דונובן לא הייתה אמורה לחיות היום. אסון רפואי שפקד אותה בשנת 2011 הוביל לקריסת מערכות מוחלטת, עשרים ניתוחים, ושלושה חודשים בטיפול נמרץ. היא יצאה מהמשבר עם נכות קשה, אך המשיכה לכתוב. למעשה, מאז שכל הדבר הנורא הזה קרה, סוזן כתבה שישה רומנים, שש נובלות, מחזה שהועלה במנהטן ותסריט לסרט טלוויזיוני. השיבה אל המקלדת הייתה הדבר הקשה ביותר שהיא עשתה אי-פעם, וגם הגאולה שלה.

סודות הכתיבה בז'אנר הרומנטי

שרית חיים

_____________

לכתיבה בז'אנר הרומנטי חוקים ברורים: גבר אלפא, עלמה במצוקה, סיפור אהבה עוצמתי, סצנות סקס וסוף טוב.

אבל מה קורה כשהכותב מחליט להפר את הכללים? איך נמנעים מקלישאות? ועד כמה הקוראים מחפשים עלילה שתנפץ את התבנית הקבועה?

ההרצאה תעסוק בשינויים שחלו בז'אנר מאז עלייתו המטאורית, בניסיון לפענח את הנוסחה המנצחת לכתיבת סיפור רומנטי, ושאלת מיליון הדולר – האם הכתיבה מבוססת על ניסיון החיים של הכותב?

מרב-מכר לסרט: מה למדתי מתסריטאות על כתיבת ספרים?

עומר ברק

_____________

כשעומר ברק כתב את "לחוץ חתונה", הוא לא דמיין לרגע שזה יסתיים בספר זהב, ספר הביכורים הנמכר ביותר בשנת 2017 וסרט עם מיטב הכוכבים הישראלים ובבימויו של לא אחר מאשר גורי אלפי.

אז איך הופכים ספר לסרט? מה אפשר ללמוד מתסריטאות על פרוזה? ומהו הסוד הכי גדול שאף כותב פרוזה בישראל לא יודע?

איך לאהוב את הכתיבה שלנו:
סדנת כתיבה

רותם ברוכין ומרינה ברלין

_____________

כותבות וכותבים רבים מגלים לפעמים שהקושי הגדול ביותר בכתיבת סיפור אינו הדמויות, העלילות או מערכות היחסים, אלא קושי חוץ-סיפורי – המבקר/ת הפנימי/ת הקשוח/ה, שגורמים לנו לסלוד מכל מה שאנחנו כותבים ומבטיחים לנו שכל מילה שכתבנו אי פעם היא נדושה, גרועה ומשעממת. בסדנה נלמד להפסיק לשנוא את כל מה שאנחנו כותבים ולמצוא את היתרונות בכתיבה של כל אחד ואחת מאיתנו. אולי אפילו נגלה מה אנחנו הכי אוהבים לכתוב ואיך להתמקד בו.

 

מוגבל ל-15 משתתפים.

כותבת ומוחקת אהבה

ענת לב אדלר

_____________

הרומן כותבת ומוחקת אהבה מכר עד היום למעלה מ-50 אלף עותקים ולא רק שהפך לתופעה תרבותית אלא גם הפך לי את החיים.
בזכותו יצאתי למסע הרצאות בכל הארץ שנמשך כבר ארבע שנים ובזכותו הפכתי לגורו עבור נשים באמצע החיים שעוקבות בעניין גם אחרי מוצרי ההשראה והתוכן שלי והפעילויות החברתיות שאני מובילה.
הקהל הפך לקהילה.
אבל מה אם אספר לכם שלמרות ההצלחה הכבירה של הרומן והתהודה הגבוהה, הוא כמעט ולא ראה אור?
ומה אם אומר לכם שהדבר הכי חשוב זה להאמין בבטן שלכם, ביצירה שלכם, להתעקש וללכת עד הסוף?
כי אחותה הגדולה של ההצלחה בעיני היא ההתמדה.