שבוע הספר העברי 2019 יתקיים בין התאריכים 22-12 ביוני 2019.

כבר במשפט הראשון של הפוסט הזה יש סתירה בולטת, שחדי העין ביניכם ודאי עמדו עליה מיד. הרי מדובר כאן ב-11 יום, ושבוע מעולם לא הכיל 11 יום, ואני מאמינה ומקווה שזה גם לא יקרה.

אבל מתברר ששבוע הספר העברי הוא עניין גמיש מכדי להתמסר להגדרות מגבילות שכאלה, ובכלל – נראה שהוא ממש מעין אורגניזם חי וקיים ומשתנה מתקופה לתקופה…

איך שבוע הספר נולד?

ובכן, האמת היא שבראשית – לא היה שבוע כזה בכלל. היה יום. יום הספר העברי, ביוזמתה של המו"לית ברכה פלאי, מייסדת הוצאת הספרים מסדה. והפעם הראשונה שבה התקיים היום הזה הייתה בקיץ 1926, אז נפתחו לראשונה דוכנים למכירת ספרים מוזלים בשדרות רוטשילד בתל אביב. הודעה נמסרה לציבור דרך העיתונות כמה שבועות קודם לכן, בזו הלשון: "לשכת הספר של אגודת הסופרים והספרות העברית החליטה להכריז בחוה"מ פסח על "יום הספר העברי". ביום זה ערכו נשפים, חגיגות, הרצאות, אספות עם, הגרלות, קונצרטים וכדומה, שמטרתם תעמולה ופרסום לספרות העברית."

מאותו יום בשנת 1926 ועד שנת 1958 התקיימו מפעם לפעם אירועים כאלו – יום אחד של חגיגה לספרות העברית.

היה כאן פוטנציאל, מתברר, שהמשורר והסופר שלמה טנא הרגיש שהוא לא ממוצה, ועל כן הוא יזם במאי 1959 את "שבוע הספר העברי", כי למה לחגוג יום אחד כשאפשר לחגוג שבוע? ומאז ועד היום מתקיים "שבוע הספר העברי" ברחבי הארץ מדי שנה.

ואולם, עם השנים אפשר לומר שהוגמשו ההגדרות…

כבר לא מדובר בשבוע, אלא ב-11 יום (כפי שכבר אמרנו), ובחנויות הספרים חוגגים חודש (אתנו או על הגב שלנו, תלוי איך מסתכלים על זה ואיך מנצלים את זה… אבל רשתות הספרים הגדולות ממנפות את החגיגה לטובת הכנסות נוספות, ואתם יודעים מה, אם זה גורם לאנשים לקרוא יותר – מה לנו כי נלין?)

וגם לא מדובר כבר בספר העברי בלבד. בשבוע הספר אפשר לקנות כמעט כל ספר שיצא בישראל, מקור או תרגום, גם בשפות שהן לא עברית.

מה עושים עם המידע הזה?

קודם כול – יוצאים לחגוג! אצלנו במשפחה לפחות פעם אחת בשבוע הספר נוסעים עם כולם לכיכר רבין, מגדירים תקציב לילד, ויוצאים לצוד את הספרים הרצויים (לפי הרשימות שהוכנו מראש, יש לי לפחות שני ילדים כאלה…) לראות ספרים חדשים, הוצאות חדשות, לפגוש סופרים אהובים ואוהבי ספר, ובעיקר ליהנות מהאווירה הזו שמתאימה כל כך לעם הספר.

וגם – זו תקופה מצוינת לספר על הספרים שלכם! זו התקופה בשנה שבה זה מתקבל הכי הכי בהבנה ובפרגון!

**

מוזמנים לספר כאן בתגובות על הספרים שלכם ואיפה אפשר לקנות אותם, וגם על התוכניות שלכם לשבוע הספר!

*בתמונה: מה שקורה אצלנו כשחוזרים משבוע הספר הביתה, לפעמים כבר במכונית…