קלייר קופר מרכוס היא חוקרת שמתעניינת בקשרים האישיים של אנשים לבתים שלהם. מרכוס טוענת שהבית הוא מראה סימבולית של האני. אנשים מביעים מי הם בעזרת הבחירות העיצוביות שלהם, רהיטים וחפצים. גם משברים ושינויים אישיים מתבטאים בעיצוב פנים ובבחירה של חפצים. מרכוס אף גילתה כי חפצים מסמלים עבור אנשים לא רק את מי שהם, אלא גם את מי שהם היו רוצים להיות.

אני מגלה שאני תוהה ביני לבין עצמי אם הנושא הזה אכן מצדיק מחקר מקיף, או שהוא ברור מאליו כמו עובדת חיים. כולנו ראינו דוגמאות לדברים האלו. קחו למשל בית דתי, בואו נניח מהדור הקודם (כי היום אני חושבת שזה מעט שונה). אתם ממש מצפים לראות בפנים ספרייה מלאה בספרים יהודיים. גמרא למשל זה כמעט חובה, בטוח שתמצאו של גם חמישה חומשי תורה עם פירושים, ואולי יותר מסט אחד. יהיו שם גם ככל הנראה משנה ברורה (מתנת בר מצווה נפוצה אי אז, גם בזכות עלותה הלא גבוהה) מעיינה של תורה (לא זוכרת בית שלא היה בו את הסט המסוים הזה, כשהייתי ילדה), ואולי גם כמה ספרים של מחשבת ישראל. האם בני הבית קראו בספרים האלה יום יום ועל כן היו זקוקים להם בהישג יד? אני מניחה שיש כאלה שכן, והרבה אחרים שזה מה שהיו רוצים שיקרה.

אבל זו רק דוגמה אחת, ומאוד מסוימת. אני בטוחה שאתם מכירים אלף דוגמאות אחרות לבחירות עיצוביות שמבטאות את האני. חפצים שאנחנו אוספים סביבנו לא רק בגלל הפרקטיקה שבהם, אלא גם כי הם אומרים לנו משהו על עצמנו, או שאנחנו מקווים שהם יגידו עלינו משהו למי שנמצא סביבנו.

מה עושים עם המידע הזה?

הציצו סביבכם: אילו חפצים אתם רואים? איך הם מסמלים את מי שאתם? (עדיין לא כותבים כלום, זו רק נקודה למחשבה)

עכשיו חשבו על הדמות המרכזית בסיפור שלכם (ואם אתם לא עובדים על סיפור מסוים כרגע, המציאו משהו לצורך התרגיל): אילו חפצים נמצאים סביבה? האם הם אומרים משהו על מה שהיא כבר עכשיו, או על מי שהיא רוצה להיות?

שאלות בונוס: מהי המשמעות של הפער הזה (בין מה שהחפצים מסמלים ובין מה שהיא)? למה היא לא מצליחה להיות מי שהיא רוצה להיות?

לבסוף: כתבו פסקה של פרוזה בעקבות כל הדברים שחשבתם עליהם.

בהצלחה!

כדי לקבל ניקוד על התרגיל – כתבו כאן למטה בתגובות מה הבנתם על הדמות שלכם בזכות התרגיל הזה, או איך הרגשתם כשעשיתם אותו. (אין צורך להעלות לכאן את הפסקה עצמה)

**

זה התרגיל השלישי של אתגר 30 יום של כתיבה נובמבר-דצמבר 2019. לא מאוחר מדי לעשות את תרגיל 1 ו-תרגיל 2.

Image by Michael Gaida from Pixabay