איך אני אוהבת סיפורים חסידיים! לפני שנים רבות, כשהילדים שלי היו קטנים, האיש שלי היה מספר סיפור ליד שולחן שבת. כל סיפור התחיל במילים: "לפני בערך מאתיים שנה, בעיירה יהודית רחוקה…" ומשם זה המשיך לכל מיני כיוונים חינוכיים, כראוי לשולחן שבת, ולא תמיד בהתאמה למה שהתחולל בבית במשך כל השבוע. המסורת הזו התנהלה במשך כמה שנים, והבטיחה שסיפור חסידי תמיד יעלה בי זיכרונות מתוקים, ולא משנה על מה הוא יהיה.

אז איפה היינו, אה כן. מראות. וסיפור חסידי. צ'מעו סיפור:

מספרים על איש עני שלמרות עוניו היה נדיב מאוד ותמיד חלק את פיתו הדלה עם עניים נוספים. הודות לנדיבות לבו, מצבו הלך והשתפר, עד שהיה לאדם עשיר. (ככה זה סיפורים חסידיים. המידות הטובות הן שמביאות עושר חומרי, ולא הראש העסקי. תזרמו איתי.) העני כבר לא היה עני, ולמרבה הצער, ככל שגדל הונו, כך פחתה נדיבותו. בהתחלה הוא עדיין פתח את ביתו לעניים, אבל כבר לא בחפץ לב. יום אחד, אחרי שאחרון העניים הלך, הוא גילה שהוא טינף לו את השטיח דאימונד שזה עתה הגיע, סתם דרך עליו בנעליים המלוכלכות שלו בלי לשים לב, וכמה ימים אחר כך הוא ראה טביעות אצבע על הוויטראז' בחלון. של הסלון. שעה אחרי שהעוזרת הלכה. 150 ש"ח שירדו לטימיון. זה לא התאים לו השטויות האלה.

בפעם הבאה שדפק עני (שעדיין עני) בדלת – הוא פשוט לא פתח לו. יש גבול לכל תעלול, וזה כבר היה יותר מדי. כשתפסו אותו ברחוב, תפסו ממש! אשכרה שמו ידיים מזוהמות על החליפת מעצבים החדשה שלו, הוא שמר על פאסון והציע להם בטון אדיב ומנוכר שילכו לעבוד.

שמה של האכזריות שלו יצא למרחוק. רחוק יותר משהגיע שמה של נדיבותו, והוא נותר ללא חברים.

יום אחד נשמעה דפיקה בדלת. העני שכבר לא היה עני חלץ את נעליו החדשות והמבריקות, ניגש לדלת על קצות האצבעות, הציץ בעינית וראה את רב הקהילה. הוא פתח את הדלת לרווחה, קיבל אותו בסבר פנים יפות, והציע לו ויסקי נדיר ומשובח שזה עתה הביא איתו מהנסיעה האחרונה לחו"ל. הרב שוחח איתו על הא ועל דא, ולפתע נמלאו פניו תדהמה, הוא הצביע על מראה גדולה שעמדה ליד הקיר וקרא: "איזה חלון משונה! לאן נעלמו כל האנשים ברחוב?"

העני שכבר לא היה עני צחק לאיוולתו של הרב ואמר: "זה לא חלון, רבי, זו מראה."

"אבל אני לא מבין," השיב הרב, "היא עשויה מזכוכית! בדיוק כמו חלון!"

"נכון," ענה לו העני הלא עני בנימוס, "ואם היתה שם רק זכוכית היית יכול לראות את האנשים שעומדים מאחוריה, אבל את הזכוכית הזו כיסו בכסף, לכן אתה יכול לראות בה רק את עצמך."

**

ובכן, שימו את כל העניין הזה של הכסף בצד עכשיו, וחשבו: מה המראה מפריעה לכם לראות?

וחשוב מכך (לא באמת, אבל לענייננו): מה המראה מפריעה לדמות שלכם לראות?

לכו לכתוב!

כדי לקבל ניקוד על התרגיל – כתבו כאן למטה בתגובות מה הבנתם על הדמות שלכם בזכות התרגיל הזה, או איך הרגשתם כשעשיתם אותו. (אין צורך להעלות לכאן את הפסקה עצמה)

**

זה התרגיל הרביעי של אתגר 30 יום של כתיבה נובמבר-דצמבר 2019. לא מאוחר מדי לעשות את תרגיל 1, תרגיל 2 ו-תרגיל 3.

Image by ARLOUK from Pixabay