25 במאי – הוא יום המגבת הבין-לאומי.

מהו יום המגבת הבין-לאומי? שאלה מצוינת.

לפני שבועיים פחות יום, ב-11 במאי, חל יום מותו של דאגלס אדמס, שמת בשנת 2001. דאגלס אדמס היה סופר פנטזיה, והסדרה שכתב, שהספר הראשון בה הוא מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, זכתה להצלחה רבה ונמכרה בכל העולם.

בספר מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, מתוארת המגבת כפריט השימושי ביותר שטרמפיסט יכול לשאת איתו לכל אשר ילך, וכך זה מתואר:

מגבת, כך הוא אומר, היא הדבר השימושי המאסיבי ביותר שאפשר שיהיה לטרמפיסט הבין-כוכבי. במידת מה, מפני שהיא בעלת ערך מעשי גדול. אתה יכול להתעטף בה ולחמם עצמך בעוברך דרך ירחיה הקרים של ג'אגלאן ביתא; אתה יכול לשבת עליה בחופי חולות השיש הבוהקים של סנטראגינוס 5, בשואפך את אדי הים המשכרים; אתה יכול לישון, מכוסה בה, מתחת לכוכבים הזורחים זריחה אדומה כל כך בעולם המדבר של קאקראפוּן; להשתמש בה כמפרש למִינִי דוברה במורד נהר עש האיטי והעצום; להרטיבה לצורך שימוש בקרב יד-אל-יד, לכורכה סביב ראשך כדי להימנע מאדים מהבילים או ממבטה של "מפצפצת החרקים הרעבתנית מטְראאָל". במקרי חירום אתה יכול לנפנף במגבתך כאות למצוקה, וכמובן, לייבש עצמך באמצעותה אם עדיין היא נראית נקייה די הצורך.
אך חשוב יותר הוא הערך הפסיכולוגי העצום של מגבת. מסיבות לא ברורות, אם יקבּוֹע נוכח שטרמפיסט זה או אחר נושא עמו את מגבתו שלו, מוּכנית יניח שבבעלותו של אותו טרמפיסט גם מברשת השיניים, בגד רחצה, סבון, פחית ביסקוויטים, משקה, מצפן, מפה תרסיס נגד חרקים, ביגוד למזג אוויר רטוב, חליפת חלל, כרטיסים להצגה וכן הלאה. יתרה מזו, היקבוע ישמח לשאול כל אחד מפריטים אלה, או עשרה פריטים אחרים שהטרמפיסט "איבד בדרך" לרוע מזלו. היקבוע יאמר בלבו, שכל אדם הנוסע בטרמפים לאורכה ולרוחבה של הגלקסיה, מסתפק במועט, מבקר בפרבריה, נאבק לנוכח סיכויים אפסיים, מנצח ועם זאת יודע היכן המגבת שלו, הוא בבירור אדם שאין לזלזל בו. ומכאן צמח משפט שהפך לנכסי צאן ברזל, בסלנג של הטרמפיסט המצוי. כמו "הי, שסרת את המגניב ההוא, פורד פרפקט? זה מזניב אחד שבאמת יודע איפה המגבת שלו."

(מתוך הספר "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" מאת דאגלס אדאמס, הוצאת כתר, 1985. תרגום: מתי ונגריק ודנה לדרר)

(כן, יש כאן כמה מילים משונות. אני מזמינה אתכם לקרוא את הספר כדי להבין מה המשמעות שלהן.)

מוקירי זכרו של דאגלס אדמס חשבו שהדרך הנכונה ביותר להנציח את זכרו היא בכך שיום אחד בשנה יישאו עמם מגבת לכל מקום שילכו אליו.

למה דווקא 25.5? ובכן, המנהג הזה התחיל כבר בשנת 2001, מיד לאחר מותו, ושבועיים היו הזמן שנדרש להם להתארגנות לעניין. לאחר מכן חלו דיונים בעניין והיו כמה הצעות להזיז את התאריך, אך בסופו של דבר הוא התקבע לאותו היום שבו זה נעשה לראשונה.

אז אם תראו מחר מישהו שמסתובב עם מגבת – תבינו למה.

וגם – קראו שוב את הקטע על המגבת שצוטט כאן למעלה ונסו לבחור איזה פריט אחר ולהסביר למה זהו הפריט האחד המועיל ביותר שתיקחו אתכם לאי בודד או למסע בגלקסיה. כתבו כאן למטה בתגובות מה הפריט שבחרתם, ולמה!