סדנאות כתיבה – צריך את זה??

פעם זלזלתי בסדנאות כתיבה. מודה.

חשבתי שכתיבה זה עניין של כישרון ותו לא. או שיש לך, או שאין לך. סדנת כתיבה נראתה לי משהו בעיקר מיותר.

עברתי דרך ארוכה מאז…

זה התחיל בפלירטוטים עם הרעיון, התחלה של גישושים דרך האינטרנט, ובסוף ההחלטה שאני הולכת לתת לעצמי מתנה: עשרה ערבים מחוץ לבית, הזדמנות לעשות יותר את מה שאני אוהבת לעשות, ואם לא יועיל – נזק זה בטוח לא יעשה.

ואז גיליתי שכל מה שחשבתי קודם היה שטויות.

הדבר הראשון שהבנתי היה שכישרון זה נחמד, אבל זהו. היכולת שלנו לכתוב לא מתבססת על כישרון. היא מתבססת על ידע ועל תרגול ובעיקר על עוד ועוד ועוד ועוד כתיבה. מי שמבסס את הכתיבה שלו על כישרון בלבד ייפול באין ספור טעויות שנחסכות ממי שלמד.

הדבר השני שגיליתי הוא שבסדנת כתיבה אתה מקבל משוב על הכתיבה שלך ומבין בדיוק מהם הכשלים הספציפיים שלך. ואם אתה מקשיב למשובים של אחרים – אתה יכול ללמוד עוד אין-ספור דברים חשובים על כתיבה.

ועוד יתרון אחד הוא שבסדנאות כתיבה כאלה פוגשים חברים שאפשר להמשיך אתם הלאה. חברים כותבים שיכולים לעזור לך בהמשך הדרך הספרותית שלך.

 

סבבה, זה טוב. איך בוחרים?

יש כמה מרכיבים בסדנת כתיבה, וכדאי לבדוק אותם מראש:

המנחה – בחרו מראש מנחה שאתם מרגישים שאתם רוצים ללמוד ממנו, ועוד לפני תחילת הסדנה נסו לדבר אתו ולשאול אותו את כל השאלות שחשוב לכם לדעת. תוך כדי שיחה תרגישו אם נוח לכם אתו ואם אתם רוצים ללמוד ממנו. (שאלו אותו בשיחה על המרכיבים הבאים…)

משוב – זה נשמע מוזר, אני יודעת, אבל יש סדנאות כתיבה שאין בהן משוב על תרגילי הכתיבה שלכם. אם זה מתאים לכם – לכו על זה. אם לא – זה אחד הדברים שאתם צריכים לברר מראש.

הקבוצה – יש קבוצות שחבריהן מכבדים אלו את אלו ומעניקים זה לזה משוב אמתי ומכבד מכל הלב. יש קבוצות שבהן לאף אחד לא אכפת מאף אחד, הם רק רוצים לשמוע מה חושבים על מה שהם עצמם כתבו, וכשזה המצב – כנראה שהם לא יקבלו את זה. זה דבר שקצת קשה לדעת מראש, אבל אפשר להתעניין בשיחה המקדימה עם המנחה איך זה בקבוצות שלו. זה נובע גם מהניהול של המנחה…

התייחסות לכתב היד האישי שלך – יש סדנאות שבהן עובדים רק על תרגילי כתיבה שניתנו בסדנה עצמה. באחרות – יש אפשרות לקבל משוב גם על כתבי יד ארוכים יותר של חברי הקבוצה. אם זה חשוב לכם – כדאי לבדוק מראש.

מה קורה בנקודת מפנה?

במסגרת נקודת מפנה אני מקיימת סדנאות שונות. רובן קצרות (מפגש אחד עד ארבעה מפגשים).

בסדנאות שלי אני משתדלת לא לעשות "עוד מאותו הדבר", אלא למצוא דווקא את הנושאים שפחות מדברים עליהם בסדנאות הרגילות.

מה למשל?

למשל לדבר על לב הסיפור ואיך מוצאים אותו, או על האופן שבו הדמויות בסיפור קובעות, או עוזרות לנו הכותבים לקבוע, את מהלך העלילה, או על דרכים חדשות לספר סיפורים.

יהיה מגניב אם תגיחו יום אחד מאחורי המסך ותופיעו בסדנאות שלנו J

 

רגע לפני שאתם מדפדפים מכאן הלאה…

בין שתבואו לסדנאות של נקודת מפנה ובין שתבחרו באחת הסדנאות המעולות האחרות – חשוב שתזכרו:

  1. סדנה אחת לא מוצלחת לא מעידה על כלל הסדנאות.
  2. סדנה יכולה להעיף את הכתיבה שלכם לשחקים. אל תוותרו על השלב הזה.
  3. אם בשלב מסוים אתם מרגישים שהסדנה כבר לא גורמת לכם לכתוב (לי היה שלב כזה. פתאום גיליתי שאני חוששת לכתוב כי אני מרגישה שאני לא יודעת מספיק, ואני חייבת ללמוד עוד לפני שאוכל לכתוב באמת) – זה בדיוק הזמן שבו אתם צריכים לא להירשם לסדנאות נוספות, בטח שלא לסדנאות שיש בהן מפגשים רבים, ולשבת לכתוב.

 

בהצלחה!