איך כותבים סצנה טובה?

זוכרים שבתרגיל הקודם, אתה יכול להיות יותר ספציפי?, לימדתי אתכם לחפש את המקומות שבהם גלשנו למין אמירה כללית, ולהוסיף להם פרטים ייחודיים? אז מה שקורה בדרך כלל כשעושים את זה הוא שהטקסט מתארך. זה בסדר במקרים מסוימים, אבל חשוב להבין שלא כל פרט באשר הוא הוא טוב.

פירוט הוא מצוין כשהוא הופך משהו כללי למשהו ייחודי, חד פעמי.

הוא רע כשהוא מעמיס על הכתיבה שלנו.

מתי הוא מעמיס?

ובכן,

לכותבים בראשית דרכם יש נטייה לספר לנו את כל מה שקרה. אני מתכוונת ממש לה-כ-ו-ל. כלומר: איש חזר הביתה בערב ולמחרת בבוקר הוא יצא לפגישה? נהדר. אבל מה קרה בין לבין? סביר להניח שהוא אכל ארוחת ערב, שטף כלים, אולי סידר קצת את הבית, הוציא את הכלב לטיול, התקלח, ראה טלוויזיה או זפזפ, נרדם, ולמחרת בבוקר – התעורר מהשעון המעורר, העביר אותו לנודניק, נתן לו לצלצל עוד כמה פעמים, לבסוף התעורר, שטף פנים, צחצח שיניים, התגלח, התלבש, שוב הוציא את הכלב לטיול, אכל ארוחת בוקר, הכין לו סנדביץ', נכנס לאוטו, הניע אותו ונסע לפגישה. ובדרך יכול להיות שהוא גם נכנס לתחנת הדלק.

כל הפרטים האלה, כותבים יקרים, לא מעניינים. בכלל. אם כתבתם אותם ואתם מבינים כמה הם גנריים וחושבים בעקבות התרגיל הקודם שהם חייבים להיות ייחודיים – ובכן: לא. הם חייבים להימחק. אין בהם שום חידוש.

העניין הוא כזה: כתב היד שלכם מחולק לסצנות. אם לא – הוא צריך להיות מחולק לסצנות. כלומר – אם משך הסיפור הוא שלושה חודשים וכתבתם כל רגע ורגע משלושת החודשים האלו – זה רע. שבו וחשבו מה האירועים החשובים והמשמעותיים וספרו רק אותם. כל אירוע הוא סצנה. לכל סצנה נכנסים הכי מאוחר שאפשר ויוצאים ממנה הכי מוקדם שאפשר. זה כלל חשוב, אני כותבת אותו שוב: לכל סצנה נכנסים הכי מאוחר שאפשר ויוצאים ממנה הכי מוקדם שאפשר.

לפעמים זה קורה לנו רק בעריכה. בטיוטה השנייה. זה בסדר לכתוב הרבה דברים מסביב בשלב שבו אנחנו מניחים את הסיפור שלנו על הנייר, אבל בסוף נצטרך למחוק אותם, כדי שהקורא לא יגיד לעצמו: "טוב, טיול עם הכלב אני מכיר כבר, ובאמת הגיע הזמן שאוציא את הכלב שלי…" ויסגור את הספר ולא יפתח אותו שוב לעולם. סתם כי מרוב פרטים לא מעניינים הוא לא שם לב שיש שם גם כמה דברים ממש כן מעניינים שבשבילם שווה להמשיך לקרוא.

וזה התרגיל הפעם: חפשו קטע שמתחיל מוקדם מדי או נגמר מאוחר מדי, ומחקו ממנו כמה שאפשר. העלו את התוצאה לכאן. לאחר מכן עברו על כל הכתב היד שלכם, סצנה אחרי סצנה ובדקו מה אפשר למחוק.

בהצלחה!

זה תרגיל 7 באתגר מרץ 2018. לא מאוחר מדי לעשות את תרגיל 1, תרגיל 2, תרגיל 3, תרגיל 4, תרגיל 5 ותרגיל 6.

אנחנו בשבוע האחרון! אל תתייאשו לי עכשיו, טוב?