הרבה דברים שבמציאות מוטב שלא לעשות – כדאי מאוד מאוד לעשות בספרות.

הגיבור המושלם אל מול הגיבור האידיוט

גיבור מושלם שעושה הכול כמו שצריך הוא בדרך כלל גיבור מאוד משעמם, ויש לו נטייה להתנשא עלינו, הקוראים, ואף אחד לא אוהב שמתנשאים עליו…

את הטעויות והשטויות שהגיבור שלנו יעשה חייבים לכתוב בזהירות, כמובן. אם מצד אחד של הסקאלה נמצא הגיבור המושלם שעושה הכול נכון, מהצד השני שלה נמצא הגיבור שאמנם עושה טעויות, אבל הוא עושה אותן בצורה כל כך מגושמת ולא אמינה, שבארצות הברית הוקדשו לו ראשי התיבות TSTL שמשמעותן: Too Stupid To Live. וברגע שהקורא מגלה שגיבור הספר שלו טיפש מכדי לחיות – הוא זונח את הספר.

אבל אנחנו מדברים כאן על סקאלה רחבה למדי, שבתוכה אני מאמינה שרוב הסופרים ימצאו את הדרך…

בואו נתרגל היום סוג אחד של טעויות או מגרעות (או כל שם אחר שתבחרו) –

בואו נתרגל שקרים

בחרו אחת מהאפשרויות הבאות ולכו לכתוב:

  1. חברך הטוב ביותר הוא חבר כנסת שידוע כאיש ישר והגון. בשבוע האחרון הוא ניצל את מעמדו ותפקידו לטובת הנאה אסורה. אף אחד לא הבחין בכך, ורק הוא אוכל את עצמו; אבל אסור שאף אחד ידע. הוא חייב לדבר על זה עם מישהו ומתקשר אליך. כתוב את השיחה ביניכם.
  2. את חוקרת פרטית. שכרה את שירותייך אימא שמבקשת שתעקבי אחרי הבת שלה. על איזה מעשה של הבת תחליטי לא לדווח לאימא?
  3. אתה נמצא בארוחת ליל הסדר אצל החותנת שלך. היא כנראה האדם האחרון בעולם שעדיין מכין רגל קרושה, והיא גאה מאוד במנה הזו. היא מתעקשת על כך שכל מי שטעם את הרגל הקרושה שלה לא ידבר עוד סרה ברגל קרושה לעולם. היא מחלקת את המנה בחגיגיות מרובה – ומוודאת שכל מי שיושב ליד השולחן אוכל אותה ונהנה ממנה. אתה שונא רגל קרושה. עצם המראה שלה משלח גלים של בחילה בבטנך. מה אתה עושה?
  4. חברה שלך דופקת בדלת. מרוב בהלה את נתקלת במתנה השבירה מאוד שהיא נתנה לך אתמול, מפילה אותה ושוברת אותה. החברה נכנסת עוד לפני שהספקת לאסוף את השברים. חצי מבט והיא רואה מה קרה למתנה שהיא בחרה למענך באהבה רבה ועלתה לה הון. כתבי את השיחה ביניכן.

אתם יכולים להמציא גם מקרה אחר.

הכלל הוא: חייב להיות כאן שקר! אל תיכנעו לצדקנות! תנו לגיבורים שלכם להסתבך קצת!

בהצלחה!