אלפי שמות יש לו לממזר הזה, הצנזור הפנימי. והו, כמה מופעים.

קווים לדמותו של הצנזור הפנימי

אן למוט, בספר הנפלא ציפור ציפור קוראת לו "תחנת הרדיו קול הדפקטים" (או כך לפחות תרגם יואב כ"ץ). תחנת רדיו קול הדפקטים היא, לדברי אן למוט, אולי המכשול הגדול שעומד בפני סופרים שרוצים להקשיב לקול הפנימי שלהם. לאינטואיציה שלהם.

"אם לא תיזהרו," מתריעה אן למוט (ואני מצטטת…) "רדיו קול הדפקטים ינגן לכם בראש עשרים וארבע שעות ביממה, בסטריאו… מרמקול שמאל יישמעו שירי ראפ של תיעוב עצמי, רשימות של כל הדברים שאתם לא יודעים לעשות, של כל הטעויות שעשיתם עד היום, ספקות, קביעה שכל מה שאתם נוגעים בו הופך לחרא, שאתם לא יודעים לכתוב על יחסים כמו שצריך, שאתם זיוף אחד גדול בכל מובן אפשרי, לא מסוגלים לאהבה לא אנוכית, שאין לכם כישרון ולא תובנות…"

יש מי שפוחדים ממה תגיד אימא, ומה יאמר אבא, והשכנים והחברים. סוזן דונובן (זוכרים אותה מהכנס? אם לא שמעתם את ההרצאה המאלפת שלה – זה עדיין אפשרי!) שכותבת רומנטיקה, בכל פעם שהיא מתיישבת ליד השולחן לכתוב, צריכה קודם לסלק מהחדר את הדודה הנזירה הקתולית שלה.

ג'וליה קמרון (בספר דרך האומן) מדברת על מבקר מרושע ונצחי ששוכן בתוך מוחנו ושולח זרם רציף של הערות חתרניות המתחזות לדברי אמת, כמו: "לזאת אתה קורא כתיבה? זו בדיחה, אתה לא יכול אפילו לפסק נכון. אם לא עשית את זה עד היום, לעולם לא תעשה זאת. אפילו לכתוב בלי שגיאות אינך יכול. מה גורם לך לחשוב שאתה יצירתי בכלל…"

אני יכולה להמשיך עם זה הלאה, אבל אין צורך. בבקשה האמינו לי כשאני אומרת לכם שזה לא רק אתם, זה כולם. ממש כולם.

איך משתיקים את הצנזור הפנימי?

ג'וליה קמרון טוענת כי הדרך לגבור על הצנזור הפנימי היא כתיבת דפי בוקר. להתחיל לעבוד לפני שהוא התעורר. ועד שהוא יתאושש מהשינה, ישטוף פנים, יצחצח שיניים, ישתה קפה ויבוא להציץ מעבר לכתפנו ולראות מה אנחנו עושים – כבר נהיה עמוק בעבודה ולא נהיה פנויים להקשיב לו.

זו סיבה מצוינת להתחייב לכתיבת דפי בוקר.

אן למוט נעזרת בתפילה קטנה. היא ממליצה על טקסים קטנים כאיתות לתת מודע שעכשיו מתחילים לעבוד לא מקשיבים לשטויות האלה. נשימות עמוקות הן דרך נוספת שכדאי לשקול, ויאללה, לעבודה. זאת הדרך היחידה לכתוב משהו אי-פעם…

אני מאמינה שגם אם צרת רבים היא נחמת שוטים – היא עדיין נחמה. עצם הידיעה שכולנו חווים את אותן התחושות והספקות בעצמנו – גם הסופרים שאנחנו מעריצים – רק מבהירה לי שככה זה. זה טבע האדם. ולהרגשה שמה שאני כותבת לא שווה כלום אין קשר אמיתי לאיכות הכתיבה שלי. זה קשור רק לעובדה שאני בן-אדם, וככה זה בני-אדם. יש להם ספקות לגבי עצמם כל הזמן.

זה מה יש, כמו שאומרים, ועם זה ננצח.

מה עושים עכשיו?

בפעם הבאה שצנזור הפנימי קם עליכם לכלותכם – היזכרו במה שכתבתי כאן, עצרו רגע, נשמו, והמשיכו לכתוב.

**

לטובת חברינו הכותבים – מזמינה אתכם לכתוב כאן מה הצנזור הפנימי נוהג לומר לכם. ככה, כשהוא יבוא להגיד את זה לכל השאר, נזהה מיד במה ובמי מדובר, ולא נטעה לחשוב שזו האמת…